Rahvusvahelised
Trompetipäevad

VASETÄHESADU
Tallinn Brass Academy ja solistid
Timo Steineri uudisteos
Jaani kirikus 04.04.2024

TALLINN BRASS ACADEMY ja dirigent KRISTJAN JÄRVI
 
Solistid: 
  • CHARLIE PORTER (trompet, USA)
  • ADAN DELGADO ILLADA (Hispaania)
  • NEEME OTS (trompet, Eesti)
  • TOOMAS VANA (tromboon, Eesti)
 

Kavas: 

  • Timo Steineri uudisteos brassansamblile ning trompeti- ja tromboonisolistile
  • Rootsi helilooja Stefan Johnssoni “Scherzo for trumpets” ja “Encuentros”
  • Charlie Porteri “Middle-Tone Fanfare” 
  • Joaquin Rodrigo “Concierto de Aranjuez” brassansamblile ja soolotrompetile
  • Chris Hazell “Three Brass Cats”
  • Lisaks mitmed üllatusteosed, mis on kirjutatud selle sündmuse tarbeks.

Tutvustus

Dirigent Kristjan Järvi osaleb esmakordselt rahvusvahelistel trompetipäevadel, et musitseerida koos eesti vaskpillitalentidest koosneva Tallinn Brass Academyga!

Kontserdil on lisaks ansamblitele fookuses Järviga koos Absolute Ensemble´i asutanud ja 5. Aprillil jazzklubis Philly Joe´s üles astuva Charlie Porteri klassikakava, millest ei puudu kaunid trompetimeloodiad oreli saatel. Lisaks esitab Charlie Tallinn Brass Academy saatel ka kaks omaenda teost!

Solistina ja ansambli koosseisus üles ka Hispaania Riikliku Sümfooniaorkestri trompetisolist Adan Delgado Illada, kelle esituses kõlav imekaunis Joaquin Rodrigo Concierto de Aranjuezi 2. osa viib meid mõnevõrra jäisest Eesti kevadest Palacio de Aranjuezi maagilistesse aedadesse.

Kontserdi kõrghetkeks on eesti helilooja Timo Steineri puhkpilliansambli ja solistide teoste maailmaesiettekanne, milles soleerivad trompetist Neeme Ots ja trombonist Toomas Vana. Kavas on ka eesti helilooja Harri Otsa teosed, Rootsi helilooja ja trompetisti Stefan Johnssoni Scherzo trompetiansamblile, kus külalissolistidega koos astuvad üles väljapaistvad eesti noored trompetistid Triin Ustav, Eerik Bahovski ja Jan-Marius Laur.  

Sümboolse tähtsusega on ka Tallinn Brass Academy kontserdi asukoht – Jaani kirikus heliseb alates aastast 2023 Aavo Otsa mälestuseks orelivile in B.

Timo Steineri uus teos brassansamblile (maailmaesiettekanne)

Kontserdil toimub helilooja Timo Steineri uudisteose brassansamblile ning trompeti- ja tromboonisolistile on oluliseks täienduseks eesti vaskpillirepertuaarile, sest tegemist on esmakordselt sellisele koosseisule kirjutatud eesti helilooja teosega. 

Timo Steineri muusikale on omased mängulised stiilikontrastid, variantne arendusviis ning tihti ka mosaiikne või plokkstruktuuridel põhinev ülesehitus. 

Steineri muusikat on Brass Academy Tallinn ette kandnud ka varem – näiteks on koosseisu repertuaaris Timo Steineri teos “Hõbe, Avita!”, mida saab kuulata allpool videovalikus. 

Harri Otsa teosed

Harri Otsa on eesti helilooja ja legendaarne solfedžoõpetaja, kelle õpilaste hulka on kuulunud paljud tunnustatud heliloojad, nt René Eespere, Tõnu Kaljuste, Rein Rannap ipt. Otsa “Prelüüdide” valik kavasse on sümboolne kummardus festivali rajaja Aavo Otsa ja helilooja Harri Otsa pikaajalisele koostööle: mitmed Harri Otsa teosed olid tellitud Aavo Otsa poolt ning kirjutatud tunnustatud trompetisti, dirigendi ja pedagoogi Aavo Otsaga konsulteerides. Näiteks on Aavo Otsa poolt tellitud Harri Otsa Trompetikontsert valminud tplleaegset eesti noort talenti Neeme Birki silmas pidades, võttes arvesse mõlema väljapaistva trompetisti õppejõu Aavo Otsa nõuandeid. Trompetikontserdi esmaesitust ja Harri Otsa kommentaare saab kuulata siit: ERSO stuudiotund: 37 | Harri Otsa Trompetikontsert. Dmitri Šostakovitš 9. sümfoonia op.70 | Videoarhiiv | ERR

Stefan Johnsson

Stefan Johnsson on Rootsi helilooja, trompetist ja pedagoog, kes on kirjutanud palju muusikat brassansamblitele. Trompetistina astub ta meelsasti üles improvisatsioonidega, mis peegeldub ka esitusele tulevas Scherzos tromeptisekstetile.

Esitusele tulev teos “Encuentros” komponeeriti ja kanti esmakordselt ette Isla Verde Broncose festivalil Argentinas 2015. aastal. Teos põhineb Argentina rahvamuusika ja Rootsi rahvamuusika ideedel. 

“Scherzo” trompetitele oli loodud ja esmakordselt ette kantud trompetifestivalil Elginis, Šotimaal. Seda on esitatud ka USA´s, Kanadas ja Hispaanias. 
 

Tallinn Brass Academy

Tallinn Brass Academy koondab endas Eesti noorema generatsiooni vaskpillitalente õpilastest professionaalsete muusikuteni.

Ansambli eesmärk on anda oma panus eesti vaskpillimuusika arenguks läbi uudisloomingu tellimise ning noorte muusikute koolitamise. Tallinn Brass Academy töös osalemine võimaldab õpinguealistel noortel saada esinemiskogemusi koos oma ala tippudega. Nõnda ka seekordsel festivalil Rahvusvahelised Trompetipäevad, kus lavale astutakse koos tunnustatud vaskpillisolistide ning dirigent Kristjan Järviga. 

Ansambli eestvedajateks on käesoleval ajal Tallinna Muusika- ja Balletikooli õppejõud Neeme Ots ning Rahvusooper Estonia tromboonisolist Toomas Vana.

 

Kristjan Järvi

(dirigent, Eesti)

Kristjan Järvi on pälvinud maine kui üks innovaatilisemaid programmeerijaid klassikalisel areenil” (Reuters). Dirigendina on ta kodus suurtel rahvusvahelistel lavadel, lavastades suurepäraseid klassikuid Wagnerist Tšaikovskini ja Steve Reichist Radioheadini, samuti oma originaallavastusi ilma žanripiirideta.

 

Kristjan Järvi arendas oma unikaalse kõla välja New Yorgis baseeruva klassikalis-hip-hop-jazz ansambliga Absolute Ensemble, Baltic Sea Philharmonic ja Sunbeami in-house bändiga “Nordic Pulse”. Kristjan kujundab oma kunstielu ja viib eneseväljenduse järgmisele tasemele oma “Sunbeam Productions” meeskonnaga, kellega koos loob ta uue paradigma multisensoorsele performance’ile Xperiences. 

 

2020. aasta lõpus asutas Kristjan uue plaadifirma “nEscapes”. Lisaks veebipõhisele muusika levitamisele pakub see ka oma 2020. aasta lõpus asutas Kristjan uue plaadifirma nEscapes. 

Solistid

Charlie Porter

(trompet, USA)

Charlie Porter on Grammy võitjast Ameerika Ühendriikide trompetist ja helilooja.

 

Charlie on tuuritanud üle maailma nii bändiliikme kui ka bändiliidrina ning ka klassikalise solisti ja kammermuusikuna, esinedes ja salvestades viimase kahekümne aasta jooksul koos paljude silmapaistvate muusikute ja kollektiividega, alates džässi suurkujudest kuni klassikatähtedeni. Ta on ka Kristjan Järvi juhitava grammy nominatsiooniga elektroakustilise ansambli Absolute Ensemble asutajaliige.

 

Kuigi ta on muusikuna salvestanud palju albumeid, on Porter tänaseks salvestanud ka kolm enda albumit, mis on pälvinud palju tähelepanu ning 2024. aastal ilmub veel kolm albumit. Tema 2019. aasta album Immigration Nation valiti aasta parimaks albumiks DownBeati poolt. Koostöös ooperitähe Joyce DoDonatoga tehtud album “Songplay” tõi talle 2019. aastal Grammy auhinna.

 

Charlie oli esimene trompetist, kes võitis riikliku trompetikonkursi nii klassika- kui ka jazzdivisjonis 1. koha. Heliloojana on teda tunnustanud nii Chamber Music America kui ka Doris Duke’i fond. Porter on praegu New Yorgi ülikooli trompeti professor.

Loe rohkem

Neeme Ots

(trompet, Eesti)

Neeme Ots on õppinud trompetit Sibeliuse Akadeemias, Madriidis (Conservatory Superior de Musica de Madrid) ja oma isa Aavo Otsa käe all.

 

Ta on pälvinud auhinnalisi kohti mitmetel riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on korduvalt esinenud Eesti Kontserdi kammermuusikakontsertidel, soleerinud Tallinna Kammerorkestri, Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkestri, Poola Kammerfilharmoonia ja Narva Linnaorkestri ees. 

 

Neeme on olnud trompetrühma kontsertmeister mitmetes mainekates noorteorkestrites: Maailma Noorte Puhkpilliorkester, Saksa-Skandinaavia Sümfooniaorkester, Balti Noorte Sümfooniaorkester ja Sibeliuse Akadeemia Sümfooniaorkester. Neeme on korduvalt osalenud Hispaania Rahvusliku Sümfooniaorkestri, Madriidi Filarmoonia Sümfooniaorkestri ja European Royal Ensemble töös. Neeme on esinenud Rahvusvahelistel trompetipaevadel, Võru vaskpillipaevadel, Tallinna Kammermuusikafestvalil, Eesti Kontserdi Projekti “Young Talents” ning Tallinn Music Week raames.

Loe rohkem

Adán Delgado Illada

(trumpet, Spain)

Adán Delgado Illada on Hispaania riikliku orkestri soolotrompet ja osaleb sageli ka teistes Hispaania ja rahvusvahelistes orkestrites. Ta on kuulunud mitmesse professionaalsesse orkestrisse ja silmapaistvatesse noorteorkestritesse, nagu Euroopa Liidu noorteorkester, noorteorkester Jeunesses Musicals ja Schleswig-Holsteini muusikafestivali orkester.

 

Solistina on Adán mitmel korral esinenud koos selliste orkestritega nagu Baleaaride sümfooniaorkester, Camerata Sa Nostra, Ensemble Villa de la Orotava ja Orquesta Filarmonia de Madrid, festivaliorkester Isola Classica ja Hispaania rahvusorkester. Kammermuusikuna esineb ta sageli koos pianisti Jaan Otsaga, organisti Esther Ciudadi, “brassONEquintet” ja trompetiansambliga “SOFT”.

 

Adán on 2008. aasta rahvusvahelise konkursi “Yamaha Xeno 2004” ja “10. Benidorm rahvusvahelise trompetivõistluse” esimese auhinna võitja. Adán on ametlik Stomvi artist. Ta esineb Rahvusvaheliste Trompetipäevade raames ka 5. aprillil 2024 kavaga, millega ta astub üles ka maikuus toimuval prestiižikal Rahvusvahelise Trompetigildi konverentsil. 

Loe rohkem

Toomas Vana

(trombone, Estonia)
Heino Elleri nimelises Tartu muusikakoolis, Sibeliuse Akadeemias  ja Taani
Kuninglikus Muusikaakadeemias õppinud Toomas Vana on käeoleval ajal Rahvusooper Estonia soolotrombonist ning sage külaline mitmetel eesti puhkpillifestivalidel. 
Ta on teinud koostööd pea kõigi suuremate orkestritega Eestis ja Soomes, sh Eesti Riiklik
Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Põhjamaade
Sümfooniaorkester, Helsingi Filharmoonia Orkester,
Soome Raadio Sümfooniaorkester, Soome Rahvusooperi Orkester, Lapimaa Kammerorkester,
Turu Filharmoonia Orkester.
 Ta on osalenud mitmetel festivalidel Eestis ja Soomes, sh Pärnu Muusikafestival, Eesti
Kontserdi „Noored Talendid“, Võru Vaskpillipäevad, jt. 
 
Alates 2019/2020 õppeaastast on Toomas Viimsi Muusikakooli ning 2020/2021 H. Elleri nim.
Tartu Muusikakooli trombooniõpetaja. Tema õpilased on saavutanud auhinnalisi kohti nii
vabariiklikel kui ka rahvusvahelistel konkurssidel.
 

Inspiratsiooniks

Toetajad