"Rahvusvahelised
Trompetipäevad"

Adán Delgado Illada ja Ralf Taal
Hopneri majas
05.04.2024

Esinejad:

  • Adán Delgado Illada (trompet, Hispaania)
  • Ralf Taal (klaver, Eesti) 
 

Kavas:

  • Hispaania heliloojate Ricardo Mollá, Andrés Valero, Javier Martínez, Santiago Báez, Salvador Chuliá and Juan Zapata teosed
  • Helena Tulve “As if Dreaming” (Eesti esiettekanne)

Tutvustus

Hispaania Riikliku Sümfooniaorkestri soolotrompetist Adán Delgado Illada naaseb esinema festivalile Rahvusvahelised Trompetipäevad, kus ta on varasemalt mitmel korral esinenud. Seekordne kontserdiprogramm, mille Adán on ehitanud hispaaania trompetimuusika ümber, tuleb esitusele ka maikuus prestiižikal Rahvusvahelise Trompetigildi (The International Trumpet Guildi) kongressil Los Angeleses. Adáni ansamblipartneriks Tallinnas on tunnustatud eesti pianist Ralf Taal, kelle rafineeritud ja värvikas kõlakujundus sobib hästi hispaania esitatava kava detailiderohkuse ja peene faktuuriga. Oma kontserdikavadesse ka varem eesti heliloojate teoseid lisanud artist teeb 5. aprillil Hopneri majas ka eesti helilooja Helena Tulve soolotrompetiteose “As if Dreaming” Eesti esiettekande.

Helena Tulve ja teos "As if Dreaming"

Helena Tulve muusika keskmes on lakkamatu muutumine ja sellega seotud protsessid ajas ja ruumis. Tema muusika juured on lihtsates elementaarsetes impulssides, olles mõjutatud loomulikest mustritest, orgaanilisusest ja universaalsest eluenergiast. Nõudliku trompetiteose “As if Dreaming” (2022) tellis Londoni Muusikaakadeemia oma 200. aastapäeva tähistava programmi raames. 

 

Helena Tulve on õppinud kompositsiooni Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Erkki-Sven Tüüri ja Jacques Charpentier’ juhendamisel CNR de Paris’s, mille ta lõpetas 1994. aastal. Lisaks õppis ta gregooriuse laulu ja pärimusmuusikat CNSMD de Paris’s. Tulve on käinud György Ligeti ja Marco Stroppa suvekursustel ning elektroonilise muusika kursusel IRCAMis.

 

Alates 2000. aastast töötab Helena Tulve Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooniteaduskonnas. Tulve on olnud helilooja Eesti Filharmoonia Kammerkooris (2001-02), Pärnu Järvi Rahvusvahelises Suvefestivalis (2012), Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris (2012-2013), Båstadi Kammermuusika Festivalil (2017) ja Rencontres Utopikis. Prantsusmaal Nantes’is (2018). Helena Tulve on teinud koostööd ka kunstnikega ning kirjutanud filmimuusikat ning muusikat teatrietendustele ja tantsudele. Tema muusikat on avaldatud kolmel monograafilisel albumil Sula (Eesti Raadio, 2005), Lijnen (ECM, 2008) ja Arboles lloran por lluvia (ECM, 2014).

Esinejad

Adán Delgado Illada

(trompet, Hispaania)

Adán Delgado Illada on Hispaania riikliku orkestri esimene trompet ja osaleb sageli ka teistes Hispaania ja rahvusvahelistes orkestrites. Ta on kuulunud mitmesse professionaalsesse orkestrisse ja silmapaistvatesse noorteorkestritesse, nagu Euroopa Liidu noorteorkester, noorteorkester Jeunesses Musicals ja Schleswig-Holsteini muusikafestivali orkester.

Solistina on Adán mitmel korral esinenud koos selliste orkestritega nagu Baleaaride sümfooniaorkester, Camerata Sa Nostra, Ensemble Villa de la Orotava ja Orquesta Filarmonia de Madrid, festivaliorkester Isola Classica ja Hispaania rahvusorkester. Kammermuusikuna esineb ta sageli koos pianisti Jaan Otsaga, organisti Esther Ciudadi, “brassONEquintet” ja trompetiansambliga “SOFT”.

Adán on 2008. aasta rahvusvahelise konkursi “Yamaha Xeno 2004” ja “10. Benidorm rahvusvahelise trompetivõistluse” esimese auhinna võitja. Adán on ametlik Stomvi artist.

Loe rohkem

Ralf Taal

(klaver, Eesti)

Pianist Ralf Taal on kogunud tunnustust mitmetel riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel: esikohad vabariiklikul pianistide konkursil, konkurss-festivalil “Con brio”, Ústí nad Labem  ning sai Schuberti-nimelisel rahvusvahelisel pianistide konkursil Dortmundis noorima finalisti eripreemia.

 

Ralf Taal on olnud solist pea kõigi Eesti orkestrite ees ning andnud arvukalt soolokontserte. Lisaks solistitegevusele on Ralf Taal olnud hinnatud ansamblipartner paljudele vokaal- ja instrumentaalsolistidele.

 

Aastal 2011 pälvis Ralf Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia. 2014. aastal ilmus temalt sooloalbum Chopini klaverimuusikaga “Magic of Sound”.

 

Loe rohkem

Inspiratsiooniks

Play Video
Play Video

Toetajad