ORKESTRID

Eesti Noorte Kontsertorkester

Eesti Noorte Kontsertorkester loodi 2013. a dirigentide, pedagoogide Aavo Otsa, Priit Sonni, Jaan Otsa ja Kaido Kivi initsiatiivil; orkestri mänedžer on Kaido Kivi. Repertuaaris pöörame erilist tähelepanu puhkpillide kontsertmuusikale nii solistide, ansamblite kui orkestri esituses. Orkestri pillirühmade kontsertmeistriteks on üleriigilistel või rahvusvahelistel konkurssidel edukalt esinenud noored interpreedid Kerstin Laanemets (flööt), Lotte Saar (oboe), Karl Joosep Sinisalu, Isabella Runge, Valeri Trahhatšjov (klarnet), Liise Saar (fagott), Ingrid Kruusmägi, Hanna Taube (saksofon), Jaan Mesi, Laur Keller, Villem Endel Tiits (trompet), Mait Peterson, Kaspar Oskar Kramp (tromboon), Enri Remmelgas (tuuba). Orkestri tuumik esines 2013. a suvel XI ESTO-l San Franciscos ning pärast edukat ülesastumist tekkis mõte luua eesti noortest puhkpillimuusikutest eliitkoosseis. Orkestri 2014. a suur muusikaprojekt oli esinemine 14. juulil WASBE (World Association for Symphonic Bands and Ensembles) konverentsi lõppkontserdil Debrecenis (Ungari). Eesti heliloojate loomingust mängisime René Eespere ja Valter Ojakääru ning Tõnis Kõrvitsa seades Raimond Valgre muusikat. Esinemine ülemaailmse organisatsiooni konverentsi lõppkontserdil tegi meie orkestri tuntuks paljude WASBE liikmete, sh maailma juhtivate puhkpillimuusika liidrite hulgas. Kontsertreis Ungarisse jääb meie orkestri üheks tähtsündmuseks ning oli hea meel tutvustada tähtsal muusika-foorumil eesti muusikat ja Eesti puhkpillimängukultuuri. Eesti Noorte Kontsertorkester esines 8. juulil 2016 WASBE konverentsil Prahas Rudolfinumi Dvořáki-nimelises saalis, kus toimus meie orkestrile pühendatud René Eespere teose “Tubilustria” esiettekanne. Järgnesid esinemised 29. aprillil 2017 Amsterdamis suurel Eesti muusika kontserdil “Helivöö” ja 6. jaanuaril 2018 ajaloolises Peterburi Jaani kirikus. 04.03.2018 esines orkester René Eespere autorikontserdil Estonia kontserdisaalis, esitades üheksa puhkpilliorkestrile komponeeritud teost. Mitmed neist on pühendatud Eesti Noorte Kontsertorkestrile.

René Eespere: Music for Symphonic Wind Orchestra [youtube]

 

EMTA Sümfooniline Puhkpilliansambel (Wind Ensemble)

99-aastasel Tallinna Konservatooriumil/EMTAl on ajaloolised puhkpillimuusika traditsioonid ning selle žanri juhtfiguurid on enamuses olnud Peterburi konservatooriumi kasvandikud, kaasaarvatud Tallinna Konservatooriumi rajajad Jaan Tamm, Julius Vaks ja Raimund Kull. Tallinna Riikliku Konservatooriumi Puhkpilliorkester asutati 1962. aastal puhkpilliorkestri dirigeerimise eriala õppeorkestriks. Eri aegadel juhatasid orkestrit Elmar Peäske ja Helmut Orusaar. 1984. aastal jätkas uuendatud koosseis Aavo Otsa juhatusel õppe- ja kontsertorkestrina. Esineti Estonia kontserdisaalis, lindistati Eesti Raadios. Juhatasid ka mitmed külalisdirigendid, nendest kuulsaim oli WASBE asutaja Trevor Ford (Norra). EMTA Puhkpilliorkester osales üliõpilaslaulupidudel Gaudeamus – 1988 ja 1999 Vilniuses, 2004. aastal Riias, 2006. aastal Tartus ning 2011. aastal taas Vilniuses. 2012. aastal kujundas Aavo Ots EMTA Puhkpilliorkestri sümfooniliseks puhkpilliansambliks, mis vastab sisuliselt puhkpillide kontsertmuusika esitamise rahvusvahelisele koosseisule Wind Ensemble (seda nimetust kasutatakse tõlkimata kujul paljudes keeltes). Esinemine René Eespere autorikontserdil oli orkestri senises ajaloos tähtis teetähis.

René Eespere: Music for Symphonic Wind Orchestra [youtube]

 

TALLINNA MUUSIKAKESKKOOLI ORKESTER “PUHKPILLISÜMFOONIKUD”

Musitseerimisrõõm / The Joy of Making Music. Aavo Ots 65 [youtube]

EESTI NOORTE PUHKPILLIORKESTER (ENPO)

EESTI NOORTE KONTSERTORKESTER

LÕUNA-EESTI NOORTE PUHKPILLIORKESTER

 

ANSAMBLID

WIND ENSEMBLE

 

EMTA BRASS ANSAMBEL

21-25. novembril osales EMTA brassiansambel tänavu viiendat korda toimunud intensiivkursusel Baltic Nordic Brass Academy, mida võõrustas Helsingi kunstiülikooli Sibeliuse akadeemia.

Õppejõudude Aavo Otsa (EMTA) ja Adomas Kontautase (Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia) viie aasta tagusest ideest kutsuda ellu Baltic Brass Academy Tallinnas on välja arenenud iga-aastane hariduslik kontsertsündmus, mida viivad läbi Vilniuse, Riia, Tallinna ja Helsingi muusikaakadeemiad.

Käesoleval aastal osales sündmusel üle 70 üliõpilase ning toimusid meistrikursused kõigile erialadele. Kontsertidel esitas EMTA Brass Joseph Horowitzi Concertino Classico, solistid Laur Keller ja Villem Endel Tiits, ning ühendatud vaskpilli orkestri esituses kõlas Eesti helilooja Ülo Kriguli teos „Kolm Kõla“ – variatsioonid Luteri lauluraamatu teemadele. Mõlemaid teoseid juhatas Aavo Ots.

BRASS ACADEMY

1986. aastal Aavo Otsa initsiatiivil asutatud vaskpilliorkester Brass Academyon välja kasvanud 1981. aastal loodud Tallinna Muusikakeskkooli vaskpilliansamblist. 30 aasta jooksul on selles mänginud paljud vaskpilliõpilased, kes on tänaseks end juba professionaalina tõestanud.Traditsiooniliselt musitseerivad orkestris koos Tallinna Muusikakeskkooli õpilased ja EMTA tudengid. Õppeprotsessi ja helisalvestuste kõrval luuakse loomulikult võimalusi esinemispraktikaks, sealjuures ka välismaal. Nii on esinetud mitmel korral Hamburgis (Saksamaa),Tamperes ja Lieksa Vaskpillinädalal (Soome), Peterburis ja Vilniuses. Meistriklasse on läbi viinud profViktor Sumerkin, profJuri Bolšijanov (Venemaa), Niels-Ole Bo Johansen (Taani), PatrickLehmann (Šveits), Bert Langeler (Holland/ Eesti), Steven Verhaert (Belgia) jt. 1998. a valmis CD, mis andis läbilõike ansambli repertuaaris sel ajal mängitud teostest kuni 1998. aastani. 2012–2014 DVD salvestused.

Music from Five Centuries: TALLINN BRASS ACADEMY [youtube]

 

TALLINNA PUHKPILLISÜMFOONIKUD

Mõte erialaõpetust toetavate ansambli- ja orkestrikoolituse loomisest küpsesTallinna Muusikakeskkoolis, kui ma 1977. a trompetiõpetamisega alustasin. 1980/1981. õppeaastal mängisid ühises ansamblis Udo Meieri trombooni- ja minu trompetiõpilased koos õpetajatega. Mäletan, et esimene tõsisem etteaste oli Kiekin de Kökis, kus ansambel koosseisus Neeme Birk, Jüri Leiten, Aavo Ots (trompetid), Aabi Ausmaa, Udo Meier, ErikŠein mängis S. Scheidt’i teoseid.
Ka orkester on loodud 1980/81. õppeaastal ning seda on dirigeerinud paljud rahvusvaheliselt tuntud dirigendid, näiteks dirigeerimisprofessor Donald DeRoche (Chicago DePaul’ Muusikaülikoolist) ja helilooja ning dirigent, WASBE asutaja ja esimene juhtTrevor J. Ford (1996). Meistrite kõrval on orkestriga töötanud Aavo Otsa õpilased Tarmo Vaask, EndrikÜksvärav, Jaan Ots jt.
Tallinna Puhkpillisümfoonikud on rahvusvahelistel konkurssidel võitnud auhinnalisi kohti, sh 1997. a Rootsis I koha, 2001. a Saksamaal II koha, 2002. a Ungaris kuldmedali, 2005. a Austrias konkursil Mid Europe hõbediplomi, 2007. a Eesti noorteorkestrite konkursil Grand Prix’ ning 2009. a samas I koha. Eesti Kooriühing valis 2006. a Puhkpillisümfoonikud aasta orkestriks. 2009. a X ülemaailmsetel Eesti Päevadel Münsteris esines Puhkpillisümfoonikud kooride ja solistide saateorkestrina ning ka kontsertnumbritega. Soleeris Neeme Ots, dirigeerisid Aavo Ots ning Jaan Ots.
2011. a mängis orkester Euroopa kultuuripealinn Tallinn kontserdiprogrammis. Läbi aastate on esinetud nii Tallinna vanalinnapäevadel kui ka teistel Tallinna üritustel ning TMKKkontsertidel Estonia kontserdisaalis.
Orkestri tuumikosales 2013. a Eesti Noorte Kontsertorkestri (Estonian Youth Wind Ensemble) koosseisus XI ESTO-l San Franciscos (USA) ning WASBE (World Association for Symphonic Bands and Ensembles) konverentsi kontsertidel 2014. a Debrecenis (Ungari) ja 2016. a Prahas (Tšehhi) Rudolfinumi Dvořák’i nimelises saalis. Esitasime eesti heliloojate H. Otsa, P. Raiki ja Ü. Raudmäe teoseid ning R. Valgre ja U. Naissoo laulude popurriid T. Kõrvitsa seades. Maailma esiettekandes kõlas R. Eespere “Tubilustria”. Eesti muusika kontsert oli pidulikuks avalöögiks Aavo Otsa Muusikastuudio poolt korraldatavale kolme aastat (2016–2018) hõlmavale kontserdisarjale “Pidulikud Puhkpillihelid – EV100”, mille kavades on olulisel kohal Eesti heliloojate teosed meie noorteorkestrite, ansamblite ja solistide esituses. Nimetatud festivalil esinevad ka Puhkpillisümfoonikud ja vaskpilliansambel.
23. oktoobril 2016. a Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimunud kontserdiga tähistas Tallinna Puhkpillisümfoonikud 35. tegevusaastat.

Aavo Ots Music Studio [youtube]

AAVO OTSA TROMPETIKLASSI ANSAMBEL

Aavo Otsa Muusikastuudio arendab solistide ja ansamblite muusikaharidust, organiseerib kontserte ja puhkpillimuusika festivale. Muusikastuudio on Eesti Muusikanõukogu ja WASBE (World Association for Symphonic Bands and Ensembles) liige. MTÜ Aavo Otsa Muusikastuudio organiseerib trompetiansambli ja solistide kontserttegevust.
Minu trompetiklass on läbi aastate toiminud ühtse kollektiivina – meie püüdlus on hästi mängida ja koos musitseerida ka ansamblites ning viia läbi ühiseid muusikaprojekte.Trompetiklassi kunstiline kapital on kogutud arvukatelt rahvusvahelistelt konkurssidelt ja meistrikursustelt välismaal: olen õpilastega osalenud M. André kursusel Zürichis (2004, 2005), Reinhold Friedrichi eratundides ja kursustel Karlsruhes (2007, 2011) ning Rostockis (2008).
Kunstilise juhina korraldan alates 1989. aastast iga-aastasi rahvusvahelisi trompetipäevi.
Külalisprofessoritest on siin andnud meistrikursusi vene trompetimuusika suurkujud Timofei Dokšitser ja Juri Bolšijanov, Viini Filharmoonikute soolotrompetist Hans Gansch, Berliini Filharmoonikute soolotrompetist Konradin Groth. 2013. a oli trompetipäevade meistrikursuse külalisprofessoriks Enrique Rioja Madridi Kuninglikust Konservatooriumist. Meistrikursusi on trompetipäevadel läbi viinud paljud rahvusvaheliselt tunnustatud muusikud: Adomas Kontautas (Leedu), Boris Taburetkin ja Neeme Birk(Venemaa, Sankt-Peterburg), Miroslav Petkov (Bulgaaria, Saksamaa), Philiph Hutter (Šveits), Adán Delgado Illada (Hispaania), Ernesto Chulia (Hispaania), Charlie Porter (USA) ja Pacho Flores (Venezuela, Hispaania). Aastast 2009 on trompetiklassi mentoriks Hispaania Rahvusliku Sümfooniaorkestri soolotrompetist Adán Delgado Illada.
Aavo Otsa trompetiklassi ansamblis mängivad noored muusikud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast,Tallinna Muusikakeskkoolist ning Aavo Otsa Muusikastuudiost. Õpime muusikat omal pillil, ansamblimängu võlu on koosmusitseerimine, ühised kõlalised ja muusikalised väärtused: ühtne kõlakontseptsioon, dünaamilised nüansid, muusikatunnetus.
Kollektiivi repertuaarivalikus, mis ulatub vanamuusikast salongimuusika ja jazzini, on teoseid trompetile, piccolotrompetile, flüügelhornile nii oreli saatel kirikutes kui klaveri saatel teistes saalides.
2009. aastal esinesid Aavo Otsa Muusikastuudio trompetiansambel ja solistid kümnendal ESTO-l Münsteris (www.canadaesto.ee), 2013. aastal esinesid Jaan ja Aarne Ots XI ESTO-l San Franciscos.
Trompetiansambel mängis Eesti Kontserdi järgmistes kavades:Trompeti Kõla, solist sopran Pirjo Püvi (2008) ja Trompeti Sära, solist sopran Ruzanna Nahapetjan (2009).
2013. a novembris võitis minu trompetiklassi ansambel koosseisus Mihkel Kallip, Gatis Gokusa, Mārcis Runka, Norman Verte, Priit Rusalepp (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA)), Märt Metsla, Laur Keller, Ingmar Nõmmann, Jaan Mesi, Henri Christofer Aavik(Tallinna Muusikakeskkool) III Rimski-Korsakovi nimelisel rahvusvahelisel puhkpilliansamblite konkursil II preemia. Konkursil osales 130 muusikut 24 ansamblis.

Aavo Ots Music Studio [youtube]

 

 

Aavo Otsa Muusikastuudio 15. aastapäeva kontsert